Home Articles Downloads Discussion Forum Web Links News Categories
Users Online
Guests Online: 1
No Members Online

Registered Members: 1,728
Newest Member: afecoqymu
View Thread
DependenT - Zone | Counter-Strike | Tutoriale
Author war3 Tutorial - mod de utilizare
dpzone
Super Administrator

Posts: 54
Joined: 03.06.07
Posted on 08-06-2007 12:11
Tutorial War3 mod de utilizare

Cititi tot si cu foarte mare atentie. Chiar listati si tzineti langa voi vreo 2 saptamani pana va acomodati

Am cautat pe net de m-am saturat un tutorial in engleza pentru MOD-ul de war3 pentru Counter Strike 1.6 si … nu am gasit. Am hotarat sa-mi pierd vreo 2 ore ca sa fac eu unul in limba roamana ca sa priceapa tot omul (roman) cum sta treaba cu war3.
Inainte de toate, war3 este un addon pentru CS16 care face ca jucatorii sa aibe cateva abilitati speciale. Unii le considera “cheat-uri” … si pana la urma asta sunt doar ca au acces la ele toti jucatorii nu doar nesimtitzii care nu sunt in stare sa joace corect si pe care-i urasc. (Crapa-var procesoru'smiley

Pt a avea acces la aceste caracteristici speciale este necesar sa strangeti puncte (XP)
XP se poate face in urmatoarele moduri:
1. Plantarea bombei
2. Dezamorsarea bombei
3. Sustinerea plantarii bombei (stati pe langa cel care o planteaza)
4. Sustinerea dezamorsarii bombei (stati pe langa cel care o dezamorseaza)
5. Eliberarea de ostateci
6. Sustinerea eliberarii ostatecilor (Alergati pe langa cel care a salvat)
7. Castigarea rundei (primesc xp si “decedatzii”)
8. In urma fragurilor
9. Pentru head-shot

La intrarea pe un server cu war3 veti fi obligati sa alegeti tastand intre 1 si 8 una din urmatoarele “caractere”
1. UNDEAD
2. HUMAN
3. ORC
4. NIGHT ELF
5. BLOOD MAGE
6. SHADOW HUNTER
7. WARDEN
8. CRYPT LORD

Fiecare caracter are anumite abilitati care sunt aproximativ similare cu cele din jocul Warcraft 3 Frozen Trones (pt cunoscatori)
Pt a avea toate abilitatile unui caracter trebuie sa ajungeti la level 10.

Levelurile sunt (pe majoritatea serverelor) in felul urmator:
Level 1 - 100 XP
Level 2 - 200 XP
Level 3 - 400 XP
Level 4 - 800 XP
Level 5 - 1.600 XP
Level 6 - 3.200 XP
Level 7 - 6.400 XP
Level 8 - 12.800 XP
Level 9 - 25.600 XP
Level 10 - 52.200 XP

Mai departe am sa incerc sa va descriu fiecare caracter ce stie sa faca. Mentionez ca fiecare caracter are 3 abilitati evolutive si un “ultimate”. Prin abilitati evolutive se intelege ca veti urca in skill in functie de xp-ul acumulat.Fiecare abilitate are 3 nivele si ULTIMATE puteti avea dupa ce una dintre abilitati este la nivelul 3

UNDEAD
1. Vampiric Aura: Primiti (15% - level 1 , 30% - level 2 or 45% -level 3) din damage-ul facut altora in healt pentru voi. Adica daca ucideti pe unu cu 100 healt primiti voi inapoi 15, 30 sau 45 healt innapoi
2. Unholy Aura: primiti un plus de viteza in funtie de levelul la care sunteti. Viteza nu va mai conta in funtie de arma pe care o aveti. Ve-ti alerga la fel si cu AWP si cu knife
3. Levitation: va permite sa sariti mult mai sus datorita reducerii gravitatiei, la fel in functie de level
ULTIMATE: Suicide Bomber – cand muri explodezi si ucizi tot din jur

HUMAN
1. Invisibility : deveniti partial invizibil (transparent) in funtie de level. Cel mai transparent veti fi in pozitia stat pe vine :-) cu knife in mana
2. Devotion aura: primiti la inceputul rundei 115, 130 sau 145 healt in functie de level
3. Bash: cand trageti in cineva aveti sansa de 15%, 30% or 45% sa il tineti pe loc timp de o secunda (se seteaza automat maxspeed la 0 pt o secunda)
ULTIMATE: Teleport: - chiar va puteti teleporta in locuri nebanuite cu conditita sa vizualizati locul unde vreti sa va teleportati. (Atentie pe unele servere se poate sa luati kick/ban daca va teleportati in locuri nepermisecum sunt acoperisuri, lazi … etc)

ORC
1. Critical Strike: o sa faceti damage de 2, 3, 4 ori mai mare decat normal la fiecare shot … in functie de level
2. Critical Grenade: veti face damage de 2,4,6 ori mai mare cu grenada
3. Equipment Reincarnation (Ankh): va da 33, 67, 100% shansa sa primiti la inceputul rundei armele si munitia de runda trecuta chiar daca ati murit. Nu veti primi si kevlar+helm innapoi
ULTIMATE Chain Lightning: veti face un “arc electric” intre voi si oponentii vizibili cu un damage destul mare (aprox 30-50 hp)

NIGHT ELF
1. Evasion: va da shansa sa evitati gloantele trase de oponenti in functie de level
2. Thorns Aura: face 10,20,30% damage “in oglinda” la oponentul care v-a nimerit
3. Trueshot Aura: face 15,30,45% extra damage la fiecare glont
ULTIMATE: Entangle Roots – imobilizeaza partenerul pentru 10 sec


BLOOD MAGE
1. Phoenix: aveti 33,67,100% sansa sa reinviati primul partener ucis
2. Banish: aveti sansa sa faceti “slap” cu damage de 7,13,20% oponentilor la inceputul rundei. Cand va veti intalni cu ei vor fi deja “raniti”
3. Siphon Mana: veti fura 2,4,8% din banii celor ucisi de voi sau de colegi
ULTIMATE: Flame Strike: - feti putea trimite flacari cu damage mare catre inamici


SHADOW HUNTER

1. Healing Wave: la fiecare secunda tu si cei de langa tine primesc 1HP.Aria de valabilitate conteaza in functie de level
2. Hex: cand il tintiti pe un inamic aveti sansa sa-l transformati intr-un “goober” (nu pot traduce), fapt care il incetineste mult
3. Serpent Ward: Primiti 1,2,3 “serpi pazitori” care fac damage la inamicii apropiati
ULTIMATE: Big Bad Voodoo – sunteti invincibili 2 secunde


WARDEN
1. Fan of Knives: aveti sansa de 5,10,15% sa deveniti un “mole” - intraductibil
2. Blink: faceti disable la toate Ultimatele inamicilor apropiati. 33,67,100%
3. Shadow Strike: aveti sansa de 15,30,45% sa trimiteti “cutite otravite” la inamicii pe care-i intalnici fara a da vreo comanda suplimentara
ULTIMATE: Vengeance – cand folositi acest ultimate veti fi repus in baza cu 50 healt


CRYPT LORD
1. Impale: cand nimeriti inamicul il “zguduiti” si nu va mai poate nimerii
2. Spiked Carapace: face (5%, 10% or 15%) damage in oglinda si va da in plus armura in plus
3. Carrion Beetles: aveti sanse mult mai mari (cu 15,25,45%) sa nimeriti inamicii (util pentru incepatori)
ULTIMATE, Locust Swarm – o multime de “lacuste” verzi se va abate catre inamici. Daca aveti in echipa vreo 5 Crypt Lorzi e posibil sa omorati tot inainte de a a vedea inamicii. Cred ca e cea mai mai enervanta ULTIMATE pentru inamici.


ALTE SPECIFICATII

Am tot vorbit mai sus de ULTIMATE. Pentru a utiliza aceasta caracteristica trebuie sa va alocati o tasta pentru acesta capacitate prin comanda in consola "bind “key” ultimate" de exemplu eu folosesc tastele sageti pentru deplasare si am folosit "bind pgdn ultimate". Trebuie mentionat ca functia Ultimate se declanseza numai prin apasarea tastei ULTIMATE. Celelalte abilitati sunt active tot timpul.

Pe langa abilitatile etalate mai sus aveti posibilitatea sa “cumparati” altele prin folosirea meniului shopmenu si shopmenu2. Pt a acesa aceste meniuri trebuie sa scrieti in consola shopmenu sau shopmenu2 sau mai simplu sa faceti bind in felul urmator "bind F5 shopmenu" si "bind F6 shopmenu2". Asta inseamna ca apasand tasta F5 respectiv F6 veti intra intr-un meniu de cumparare cum aveti mai jos. Multe sunt intraductibile dar sunt foarte folositoare. Am sa le traduc doar pe cateva. Restul mai descoperiti si singur ca prea va dau mura in gura !

shopmenu
1. Ankh of Reincarnation - dupa moarte va “renasteti” in baza
2. Boots of Speed – va da viteza mai mare
3. Claws of Attack +6 - face damage +6 fata de normal
4. Cloak of Shadows – va face partial invizibili
5. Mask of Death
6. Necklace of Immunity – nu au efect Ultimatele asupra voastra
7. Orb of Frost
8. Periapt of Health - primiti extra hp
9. Tome of Experience

shopmenu2
1. Scroll of Respawning - daca muriti sunteti reinviat in baza
2. Mole Protectant
3. Amulet of the Cat – nu se aud pasii
4. Sock of the Feather
5. Helm of Excellence – nu puteti lua head shot
6. Flaming Gloves of Warmth - primiti o grenada la fiecare 15 sec
7. Ring of Regeneration +1 (se pot lua 5 inele) fiecare aduce +1hp/sec
8. Chameleon – va face sa aratai ca inamicul dar in baza vostra (cu hainele inamicului)
9. Mole – hmm … cand incepeti runda urmatoare sunteti in tabara inamica imbracat ca inamicul ... (devastator, enervan, frustrant ... pt inamic :twistedsmiley






Alte comenzi utile de stiut (netraduse)

war3menu Displays the war3ft main menu.
war3help Displays the war3ft help MOTD.
changerace Displays the race selection menu.
shopmenu Displays the first shop menu with common items.
shopmenu2 Displays the second shop menu with common items.
itemsinfo Displays the first item help MOTD.
itemsinfo2 Displays the second item help MOTD.
skillsinfo Displays the skills information MOTD.
selectskill Displays the skill selection menu.
playerskills Displays a list of players on the server and their current skills/ultimates
level Displays the player's current level, skills, and ultimate.
ultimate Cast's the player's ultimate if one is available and ready.
resetskills Resets the player's skills allowing them to re-select them.
resetxp Resets the player's XP to 0.
ability Uses a player's ability if one is available and ready.
rings Will purchase the maximum amount of rings possible (up to 5).


Commands Description
war3menu Displays the war3ft main menu.
war3help Displays the war3ft help MOTD.
changerace Displays the race selection menu.
shopmenu Displays the first shop menu with common items.
shopmenu2 Displays the second shop menu with common items.
itemsinfo Displays the first item help MOTD.
itemsinfo2 Displays the second item help MOTD.
skillsinfo Displays the skills information MOTD.
selectskill Displays the skill selection menu.
playerskills Displays a list of players on the server and their current skills/ultimates.
level Displays the player's current level, skills, and ultimate.
resetskills Resets the player's skills allowing them to re-select them.
resetxp Resets the player's XP to 0.
ability Uses a player's ability if one is available and ready.
rings Will purchase the maximum amount of rings possible (up to 5).
icons Shows or hides icons above players' heads (not for DOD).
savexp Saves the player's XP (if mp_savexp is enabled).



In speranta ca am v-am edificat si ca v-am facut curiosi va astept prin serverele de war3


Web Site : www.dpzone.ro & dpzon3.3x.ro
Server cs : cs.dpzone.ro
Forum : http://forum.dpzone.ro
DCHUB : dchub.dpzone.ro & dchub://dpzone.no-ip.info
Contact : admin@dpzone.ro
contact@dpzone.ro
Send Private Message
Jump to Forum:
Login
Username

Password



Not a member yet?
Click here to register.

Forgotten your password?
Request a new one here.